Certyfikaty

 

certMożliwość uczestnictwa w szkoleniach i kursach pozwalających zdobyć Certyfikaty Zawodowe

 

 

 

Technik geodeta i technik drogownictwa na wycieczce!

W marcu słuchacze kierunku technik geodeta i technik drogownictwa mieli okazję wyjechać na jednodniową wycieczkę wraz ze studentami Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu, podczas której zobaczyli jak wygląda budowa drogi ekspresowej S5.

Wszyscy zapoznani się z rozwiązaniami technologicznymi, sprzętem budowlanym oraz zobaczyli jak wyznacza się teren pod budowę. Wycieczka była podzielona na dwa etapy. Pierwszy punkt wyjazdu to poznanie nowoczesnego Obwodu Utrzymania Autostrady A-8, drugi odwiedzenie Centrum Zarządzania Ruchem.

Obwód wraz z Centrum są usytuowane na obszarze węzła Północ, Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW). Lokalizacja ta została zaplanowana z myślą o łatwym dostępie do AOW, S8, ale również do planowanej trasy S5. Budowa Obwodu Utrzymania Autostrady jest podzielona na 2 etapy:

  1. strefa zimowego utrzymania – jest to zaplecze dla służb utrzymujących autostradę A8, drogę ekspresową S8 oraz w przyszłości S5. Mimo, że nazwa sugeruje utrzymanie w sezonie zimowym, obejmuje całoroczną obsługę powyższych dróg. Baza ta będzie wyposażona w magazyn soli, wytwórnię materiałów likwidujących śliskość nawierzchni, silos na sól i m.in. parking dla pojazdów przewożących niebezpieczne ładunki.
  2. Centrum Zarządzania Ruchem – jedno z kilku nowoczesnych centrów w Polsce. Do jego zadań należy zarządzanie strategiczną siecią dróg krajowych obszaru południowej Polski. Drogi ekspresowe oraz autostrady południowej Polski (tj. województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego), zostaną objęte całodobowym monitoringiem. Ułatwi to sterowanie płynnością ruchu. Wykrywanie lokalnych ograniczeń przepustowości (zatory, wypadki, kolizje), pozwoli na szybkie reagowanie w trudnych sytuacjach, dzięki ścisłej współpracy z takimi jednostkami jak Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Pożarna, Ratownictwo Medyczne oraz z Centra Zarządzania Kryzysowego.

Wycieczka z pewnością była pouczająca i pokazała ważne elementy pracy inżynierów i wszystkich innych pracowników budowy. Słuchacze mieli okazję przyjrzeć się planowaniu terenu, budowom i sposobom utrzymania dróg i autostrad. Wszyscy wrócili pełni energii i zmotywowani do pracy i nauki.

wycieczka 2 m wycieczka 3 m wycieczka 4 m wycieczka m